SADA
SANAT ve DİL ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ
Birlikte düşünebiliriz...
BELLETEN
SADA 2014 yılında da önemli işlere imza attı. Bünyemizdeki dergilerin tanınırlığını artırmak ve geniş kitlere ulaşmasını sağlamak için çeşitli kurumlarla işbirliği anlaşmaları imzaladık. Bu dergilerin yurtdışındaki kütüphanelere ve abonelere iletilmesi için DOAJ, CEEOL gibi indekslerle sözleşmeler imzaladık. Dergilerimiz dünyanın belli başlı bütün üniversitelerinde erişime açıktır.
 
Üyemiz Fırat BAŞBUĞ, Ağustos 2014- Eylül 2014 tarihli arasında Güney Sibirya’da Tehlikedeki Güney Sibirya Türk Dillerinin belgelenmesi projesi kapsamında saha araştırması yapmıştır. Bu saha araştırması Milli Eğitim Bakanlığı ve Moskova Büyükelçiliği desteğiyle yürütülmüştür. 


SADA 2013 yılı Mayıs ayında SADA I. Ulusal Resim Yarışması isimli bir etkinlik düzenlemiştir. Nevşehir Valiliği’nin ve birkaç özel galerinin de destekleriyle, seçici kurul üyeleri Prof. Dr. Aydın AYAN, Prof. Dr. Mehmet BAŞBUĞ, Prof. Dr. Ali CANDAŞ, Prof. Dr. Bedri KARAYAĞMURLAR, Yrd. Doç.Dr. Özden YARIMCA Nevşehir’de bir araya gelmiş ve eserleri değerlendirmiştir. Yarışmaya 174 eser gelmiştir. 5000 liralık ödül 2 eser arasında paylaştırılmıştır. Yarışmada sergilenmeye değer görülen 72 eser Haziran ayında Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde sergilenmiştir. 

Üyemiz Fırat BAŞBUĞ, İDİL Dergisi editörü olarak 2013 yılı Şubat ayında Yakutsk Federe Devlet Üniversitesi tarafından YAKUTİSTAN’a davet edilmiştir. İkili görüşmeler sonucu İDİL Sanat ve Dil Dergisi’nin Yakutistan özel sayısı çıkarması kararlaştırılmıştır. İDİL Yakutistan özel sayısı 2013 yılında yayımlanmıştır.


SADA yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet BAŞBUĞ, Kazan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından Kazan’a davet edilmiş ve burada Tatar Ressam Hamza Şerif ve Çuvaş Ressam Praski Vitti ile beraber bir resim sergisi açmıştır. Serginin açılışı Kazan Başkonsolosumuz ve Tataristan Cumhuriyeti Başbakanı tarafından yapılmıştır. 

SADA yönetim kurulu başkan yardımcısı Doğan ÇOLAK, 2013 yılı Haziran ayında Yakutistan’ın başkenti Yakutsk’a bir araştırma ziyareti gerçekleştirmiş ve yerel STK’larla işbirliği görüşmeleri yapmıştır. 
 


Copyright © Sanat ve Dil Araştırmaları Enstitüsü | ozneyazilim.com
Arzuhal Sokak, No: 9, Meram/Konya TÜRKİYE - +90 332 323 35 65 / Fax +90 332 329 05 51 | bilgi@sada.org.tr